Інколи, виходячи з ціни корми, не завжди можна визначити, якісний продукт перед вами чи ні, хоча, звичайно, вартість – це один з найбільш об'єктивних показників якості.
Купити протеїн, який використовується в ряді промислових кормів, надходить з декількох джерел. Коли забивають курей, корів, баранів та інших тварин, кращі частини, які призначені для людини (добірне нежирне м'ясо), відокремлюють від туші. Близько 50% туші не йдуть в їжу людині. Все, що залишається – кров, кістки, легені, кишки, зв'язки та інше (все, що людина не їсть), використовується в промислових кормах для вихованців та інших продуктах. На упаковках кормів все це записано як «борошно з м'яса і кісток», «субпродукти» і т. д.
Існує міжнародна торгова асоціація виробників кормів для домашніх тварин - Інститут харчування вихованців (Pet Food Institute) . Ця асоціація вітає використання в кормах субпродуктів, так як це приносить непоганий додатковий дохід харчовикам і фермерам.
Більшість з цих залишків служать досить сумнівним джерелом їжі для собак. Якість рибних і м'ясних субпродуктів, кісткового борошна та інших продуктів часто змінюється від партії до партії. Професори відділення молекулярних біології при Ветеринарній школі Девіса Каліфорнійського університету Куінтон Роджерс (Quinton Rogers) і Джеймс Морріс (James Morris) стверджують, що немає будь-якої інформації про біонакопичення вітамінів і поживних речовин для вихованців у безлічі компонентів, які використовуються в промислових кормах. Ці компоненти, як правило, є субпродуктами птахівничої, м'ясної або рибної промисловості, з незначними відмінностями у складі.
Борошно з субпродуктів, м'ясна і рибна, борошно з кісток і м'яса – все це традиційні компоненти промислових кормів. У даному випадку термін «борошно» (meal) означає інгредієнти, які використовуються у свіжому вигляді, а тільки після попереднього витоплювання жиру. На першій стадії відбувається виділення жиру з сала, шляхом термообробки. Прикладом такого витоплювання є і зварений курячий бульйон, поверх якого утворюється плівка жиру, коли він остигає. Коли при витоплювані жир відокремлюється від твердих матеріалів і рідин, велика частина води випаровується, а патологічні бактеріальні речовини знищуються. Варто відзначити, що при цьому частина натуральних протеїнів і ензимів (ферментів), які знаходяться в сировині, руйнуються. Субпродукти птиці і м'яса до витоплювання жиру і після істотно відрізняються за якістю і складом.
Що ж може дати таке харчування вашої собаці? Багато ветеринари стверджують, що харчування вихованців з відходами боєнь істотно підвищує ризик розвитку в них раку та інших смертельних захворювань. Часто методи виготовлення, які застосовуються при виробництві кормів (витоплювання жиру, пресування і гаряча сушка), знищують всі корисні гормони, що використовуються для годівлі тварин або підвищення виробництва молока. У промисловий корм додають і барбітурати, антибіотики, які можуть негативно позначатися на стані здоров'я тварин.
Пташиний і тваринний жир в кормах для домашніх тварин
Напевно, ви відчували пікантний, особливий запах, який йде з тільки що розкритої упаковки з кормом. Що це за чарівний аромат? Як правило, це топлений пташиний або тваринний, відпрацьований з закладів громадського харчування та інші жири, які занадто прогірклі для вживання в їжу людиною.
Одним з основних видів тваринних жирів, які використовуються в кормах для собак, є відпрацьований жир з кафе і ресторанів. Дана речовина, як правило, зберігають у 50-галони бочках (приблизно 190 л) і можуть місяцями тримати на вулиці, і в холод, і в спеку без найменшого збитку для подальшого використання. Корпорації, які займаються витоплювання і змішуванням, забирають відпрацьований матеріал і змішують різні види жирів, стабілізують їх сильними антиокислювачами, що робить їх менш відкритими, і продають отримані суміші виробникам кормів для собак і кішок та іншим споживачам.
Цей жир розбризкується на кульки і грудки корму, роблячи неприємний і м'який на смак продукт набагато апетитніше. Крім того, жир грає роль в'яжучої речовини, до якого заводчики додають інші підсилювачі смаку (діджестиви). У ряді досліджень фахівці з'ясували, що собакам і кішкам дуже подобається смак розпорошеного жиру.
Соя, пшениця, горіхова шкаралупа, кукурудза і рослинний протеїн в промислових кормах.
За останні десять років використання в кормах для собак зернопродуктів значно зросла в обсягах. Так, у перших промислових кормах об'ємна частка м'яса була досить високою. Зараз же основну частку в продукції для собак і котів займає рослинний білок. Наявність у цих продуктах поживних речовин залежить від засвоюваності зерна. Кількість поживних речовин, яка отримує вихованець, залежить від типу вуглеводу в кормі. Тварини здатні практично повністю засвоювати вуглеводи деяких зернових культур, наприклад, з білого рису. Пшениця, овес і боби не володіють великою поживною цінністю. У кукурудзи і картоплі поживних речовин набагато менше, ніж у рисової крупи. Деякі компоненти (наприклад, горіхова шкаралупа) використовуються тільки в якості волокон і наповнювачів і також не відрізняються великою поживною цінністю.
Практично в усіх випущених на сьогоднішній день кормах зернопродукти займають перші два з трьох місць у списку головних компонентів, особливо якщо мова йде про сухих видах. Так, у відомому корми для собак Pedigree Performance Food перші три інгредієнта - це подрібнена кукурудза, курячий субпродукт і клейковина кукурудзи. У популярному корми для кішок 9 Lives Crunchy Meals перші три компоненти - це клейковина кукурудзи, подрібнена жовта кукурудза і субпродукт домашньої птиці. Кішки і собаки – це чисто м'ясоїдні тварини, і для повноцінного задоволення фізіологічних потреб їм необхідно м'ясо. Чому ж у склад корму для вихованців входить кукурудза? Відповідь проста – вона набагато дешевше.
У 1995 році відома компанія nature's Recipe зняла з продажу тонни своєї продукції для собак, оскільки багато власників стали скаржитися на те, що їх улюбленців нудить. Тоді втрати nature's Recipe склали близько 20 мільйонів доларів. Причина розладів травлення у тварин полягала в грибку, який вразив пшеницю. У 1999 році був ще один гучний випадок, коли один грибковий токсин змусив власників Doane Pet Care вилучити з продажу сухі корми для собак, вироблені на одному з заводів компанії. Тоді у чорний список потрапив корм Ol'Roy (бренд мережі Wal-Mart), а також продукція 53 торгових марок, внаслідок того, що від отруйної речовини померли 25 собак.
У багатьох вихованців вомітоксин викликав втрату апетиту, блювоту і пронос, але варто відзначити, що він менш небезпечний, ніж інші отруйні речовини. Мікотоксини дуже небезпечні для організму собак і можуть призвести до пошкодження печінки, втрати ваги, кульгавості і навіть летального результату, як це сталося у компанії Doane Pet Care. Слід зауважити, що інцидент з nature's Recipe змусив Управління по санітарному нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США (Food and Drug Administration) серйозно втрутитися. З тих пір якість зернових, які потрапляють в корм для домашніх тварин, суворо контролюється цілим рядом організацій.
Ще одним компонентом, який часто використовують в якості джерела протеїну, є соя. Заводчики використовують цей інгредієнт і для збільшення маси, щоб вихованець, який харчується продуктами з соєю, відчував себе ситим. Як правило, більшість собак добре засвоюють сою, але іноді бувають випадки, коли у вихованців цей продукт викликає газоутворення і проблеми з травленням. Незважаючи на індивідуальну непереносимість, даний продукт все ж дозволений для використання в кормах для собак.